Artykuły | Przepisy | Herbaciarnie | Galeria | Rozrywka | O stronie | Forum
 
Artykuły:
 
Opis herbaty
Chanoyu
Gong-Fu Cha
Mieszanki
Pionierzy
Ameryka
Europa
Klasyfikacja
Eliksir...
Aromatyzowane
Rooibos
Herbaciarnie
Orientalne
Spożycie
Tablice
Ciekawostki
Co Lepsze?
Co w herbacie?
Wróżenie z fusów
Pastylka

Wersja dla drukarki

[ Historia | Miejsce | Mistrzowie | Ceremonia | Słowniczek ]

Historia

Kilka słów o tym jak herbata pojawiła się w Japonii. 

Herbata przywędrowała do Japonii z Chin, wraz z Buddyzmem, około VI wieku. Jednak to dopiero twórca sekty Rinzai (sekta buddyjskiego Zen w Japonii) - mnich Ei-Sai około roku 1191 wprowadza sproszkowaną herbatę, oraz nasiona tej rośliny, przywiezione z Chin. Za sprawą jego przyjaciela - mnicha Myoe, który jako pierwszy zasadził w świątyni Kozanji, znajdującej się na północnym-zachodzie od Kyoto, podarowane mu nasiona, herbata na stałe pojawiła się w Japonii.
Ważny wpływ na wizerunek herbaty w Japonii miał także największy w dziejach mistrz herbaty Sen Rikyu, który propagował Wabicha, czyli filozofię herbatyzmu, która kładzie największy nacisk na spokojny i delikatny styl. I to właśnie ten styl jest dziś praktykowany i nauczany w Japonii i na całym świecie.

Historia Chanoyu

Legenda głosi, że założyciel Buddyzmu Zen - Bodhidharma opuścił Indie i rozpoczął wędrówkę do Chin. Po 9-cio letniej medytacji, mnich poczuł zmęczenie, a oczy powoli zaczęły mu się zamykać. Zły, że okazał słabość, oderwał sobie powieki i rzucił je na ziemię. W miejscach gdzie upadły wyrosły krzaki herbaty. Prostota i ascetyzm całej ceremonii wywodzi się właśnie z filozofii Zen. Pomieszczenie, w którym w przyszłości odbywać się będzie Chanoyu w czasach początków klasztoru miało stanowić salę, w której mnisi będą dyskutować i czcić posąg Bodhidhramy, znajdujący się w centralnej wnęce. W czasie medytacji Stara herbaciarnia nad rzeką Jangcy w Chinach, z początku XX w. przed posągiem mnisi piją herbatę, aby oddalić od siebie zmęczenie. Chanoyu wyraża filozofię Zen. Wyraża piękno i prostotę. Jest sztuką życia.
Przez wieki Chanoyu stało się ceremonią, którą praktykują wszyscy: arystokracja, wojownicy, businessmani i zwykli ludzie.
 

Chanoyu ma miejsce w każdym czasie, za dnia i nocy, oraz o każdej porze roku. Czasem również jako część innych ceremonii. Goście pochodzą ze wszystkich grup społecznych i zawodów. W dzisiejszych czasach kobiety bardziej zajmują się praktykowaniem Chanoyu.

^ do góry


© Copyright Lucky 2006

Strona powstała 12.maja.1998 roku

Materiały znajdujące się na stronie można wykorzystywać dowolnie tylko i wyłącznie do celów niekomercyjnych.
W przypadku wykorzystania ich do celów komercyjnych proszę o kontakt z autorem strony.